Czym różni się woda perfumowana od toaletowej?

Czym różni się woda perfumowana od toaletowej?

Dla niektórych pytanie to wydaje się zbyteczne i banalne. Trzeba jednak pamiętać, że jest grono osób, które nie do końca zdają sobie sprawę z tej różnicy. Postanowiłam trochę rozwinąć wątek, by przy okazji rozwiać pewne wątpliwości i udzielić wyjaśnień, często poszukiwanych w wielu źródłach. Myślę, że większe rozeznanie w tej kwestii pozwoli Wam swobodniej podjąć decyzje przy zakupie kolejnych perfum.

Tak przy okazji – ku woli formalności informuję, iż słowem „perfumy” określa się potocznie każde pachnidło. Sama kiedyś miałam z tym problem, ponieważ  nie zwracałam uwagi na znaczenie takich pojęć.

Trzeba zacząć od tego, że jest kilka składników, które po wymieszaniu ze sobą tworzą zapach, jakim się spryskujemy. Podstawowe znaczenie mają olejki zapachowe, gdyż to one właśnie odpowiedzialne są za woń, jaka pozostaje na naszej skórze. Ponadto duże znaczenie można przypisać środkom homogenizującym oraz wzmacniającym. Na koniec warto wspomnieć o tymCzym rozni się..., że jednym z głównych składników perfum jest również rozpuszczalnik w postaci etanolu lub innych alkoholi lekkich. Mieszanki sporządzane są w taki sposób, aby uwalniać aromat wonnych substancji w temperaturze ciała. Im więcej olejków zużywa się do tworzenia kompozycji, tym więcej alkoholu potrzeba by je rozcieńczyć. Oczywiście to zawartość olejków decyduje o jakości używanej przez nas wody. Mając na uwadze to wszystko możemy przystąpić do szczegółowego omówienia używanych przez nas pachnideł.

Najbardziej skoncentrowana postać zapachu to perfumy (parfum), które zawierają od 20 do 43% olejków zapachowych. Każda inna kompozycja esencji zapachowej i alkoholu nazywana jest „eau” czyli „woda”, nawet jeśli woda nie odgrywa w niej dużej roli. Następna w kolejności jest woda perfumowana (eau de parfum, skrót EDP), w której zawartość olejków wynosi od 10 do 20%. Dalej mamy do czynienia z wodą toaletową (eau de toilette, skrót EDT), w której ekstrakt zapachowy występuje w zawartości od 5 do 10%. Można spotkać się również z wodą kolońską (eau de Cologne, skrót EDC), która zawiera zaledwie od 3 do 5% olejków oraz wodą odświeżającą (eau fraiche), w której stężenie to wynosi jedynie od 1 do 3%.

Zdarza się, że producenci w celu przedłużenia trwałości perfum i wzmocnienia ich działania, dodają do olejków zapachowych ekstrakty pochodzenia zwierzęcego, takie jak piżmo.

12345 (średnia ocen: 4,49 na 5, ilość ocen: 219)
Loading...

26 komentarzy

 1. Wcale to pytanie nie jest banalne i cieszę się że w końcu ktoś mi wyjaśnił tę różnicę:)
  Od dzisiaj nie będę używała słowa perfumy tylko pachnidło,bo kojarzy mi się to z fajnym filmem Pachnidło:)

 2. kiedyś słyszałem że różnią się tym że któraś „trzyma” zapach dłużej ale nie wiem która: czy kolońska czy toaletowa.

 3. Zapewne chodzi tu o trwałość – toaletowa jest bardziej trwała i wyczuwalna niż kolońska, ze względu na zawartość olejków zapachowych.

 4. Bardzo podoba mi się artykuł. Do tej pory nie zwracałam uwagi na to co kupuję, czy to wodę toaletową czy perfumowaną..
  I zawsze zła byłam, że mam jakąś podróbę bo zapach się nie utrzymuje. Teraz już wiem i rozsądniej będę dokonywać zakupu.

 5. Ja też dziękuję za wyjaśnienie, bo nawet sprzedawcy nie zawsze potrafią wytłumaczyć jaka jest różnica pomiedzy wodą toaletową, a wodą perfumowaną. Pozdrawiam Ewa.

 6. wielkie dzięki;)

 7. Ostatnio miałam zagwostkę związaną z tym, że w gazetce jednego ze sklepów pachnidło było opisane jako woda toaletowa, a w innym ten sam produkt jako woda perfumowana. Dzięki temu artykułowi wszystko stało się jasne. Dziękuję. 🙂

 8. to ja, w związku z tym, mam takie pytanie. dlaczego woda toaletowa tej samej marki, tych samych perfum, tej samej ilości jest nieznacznie DROŻSZA od wody perfumowanej? spotkałem się z tym już kilka razy. no a skoro woda perfumowana zawiera więcej olejków niż toaletowa, wydaje mi się to bezsensownym.

 9. Przypominam, że ceny produktów warunkowane są różnymi czynnikami. Należy wziąć pod uwagę fakt, że wodę toaletową z danej linii zapachowej o określonej pojemności kupujemy od dostawcy A, natomiast wodę perfumowaną z tej samej linii o tej samej pojemności kupujemy od dostawcy B i w takiej sytuacji nie ma żadnej relacji cenowej pomiędzy tymi produktami, ponieważ dostawca A może mieć wodę perfumowana o wiele droższą od dostawcy B.

 10. bardzo dobrze napisany artykuł:) w końcu zrozumiałam różnicę:)

 11. Dobrze, że napisałeś o tym przy zakupie perfumu dla mojej luby będę wiedział na co zwrócić uwagę. Dobrze, że są jeszcze takie blogi jak ten 🙂

 12. gwoli a nie „ku woli”

 13. dzięki za wyjaśnienia. Proszę o podpowiedz jakie perfumy ew. w.. perfumowana/ cena ok 600zł/? kupić synowi na 40lecie?

  • Pani Tereso wszystko zależy od tego jakie zapachy lubi Pani Syn.
   Jeśli chodzi o cieplejsze, cięższe propozycje to może być np Chanel Bleu de Chanel >>>http://goo.gl/NaCXNg
   Z świeższych i lżejszych zapachów możemy zaproponować Dior Homme Sport >>>http://goo.gl/yjMx2n

   • Z tym, że Dior Homme Sport to EDT a Pani powyżej pytała o perfumy, ew. EDP; skoro już jesteśmy po takiej lekturze i w końcu dowiedziałem się o co chodzi to będę z tej wiedzy korzystać 🙂 Pobiegłem przed chwilą do łazienki i z przerażeniem stwierdzam, że moja liczna kolekcja „perfum” to same EDT, m.in. Dior właśnie…

 14. Chciałem żonie kupić perfumy Calvin Klein IN2U.
  Jako że nie miałem czasu pójść do perfumerii, a żona kiedyś zakochała się w tym zapachu, wpisałem w allegro „Calvin Klein IN2U”. Pojemność 150ml występowała generalnie w dwóch cenach: 89zł i 145zł, przy czym za 89zł była woda toaletowa, a za 145zł perfumy.
  Jakież było moje zdziwienie, kiedy otworzyłem paczkę, a na opakowaniu widniała naklejka z kodem kreskowym i napisem „woda toaletowa”!
  Dopiero wówczas poszukałem odpowiedzi na pytanie, czym się te dwie rzeczy różnią, a w niniejszym artykule po raz pierwszy spotkałem się z oznaczeniem EDT i EDP. I dopiero wtedy zobaczyłem w tytule aukcji trzy literki, które wcześniej nie rzuciły mi się w oczy, bo w nazwie było „Perfumy”. Dokładnie było napisane „CALVIN KLEIN IN2U (W) EDT/S 150ML (PERFUMY)”. I tym sposobem wydałem na wodę toaletową 145zł, a mogło to być 89zł. Dzięki za artykuł. Szkoda, żem mądry po szkodzie 😛

 15. spotykam, że należy przechowywać w 16 stopniach Celsjusza w ciemnym miejscu, np. pudełku.Ten sam zapach w różnych wariantach zwykle najlepszy jest najdroższy, o ile to ta sama seria.Alkohol niby konserwuje,liczy się pierwsze użycie, otwarcie. Nie należy wcale pobrudzić odzieży, bo nieprzyjemny efekt, z wyjątkiem bielizny krótkotrwałej.Okolice pach skropione mogą uwalniać zapach po rozgrzaniu. Ale górna granica to jakieś 4 godziny.

 16. Ja też dziękuję za rozjaśnienie – nie będę miał problemu z wyborem prezentu 🙂 Zwłaszcza, jak możliwie szybko objaśnisz mię w jeszcze jednej kwestii: co oznacza określenie TESTER, w przypadkach wód perfumowanych, zwłaszcza tych o pj. analogicznej jak wód toaletowych np 75 ml??? Pozdrawiam

 17. to gdzie można kupić perfumy?
  Wszędzie tylko wody perfumowane, a o parfum ciężko…

 18. zawartość olejka ponad 40 % to chyba tlko w krajach arabskich. Ile wody destylowanej powinno być dodawane do perfum tej jakości? i czy można kupić jakieś bezzapachowe utrwalacze? bylbym wdzieczny za odpowiedz

 19. Jako mężczyzna, dziękuję za wytłumaczenie!

Skomentuj